Clujul – za list

800px-ClujObeliscul03
In ultima vreme, mai mult ca niciodata, am citit o sumedenie de lucruri interesante despre orasul nostru, despre cum il vad locuitorii lui sau cei care ii calca strazile ocazional, despre ce-a fost, maret sau intunecat, despre ce este, nici prea rau, nici foarte bine, si despre ce ar putea sa fie, debordand doar uneori de creativitate si originalitate. Asadar, gasim la tot pasul site-uri, pagini de facebook, articole si filmulete despre cvasi orice exista in oras (suntem curiosi daca asa ar fi aratat peisajul media si in cazul in care urbea noastra n-ar fi fost aleasa deja Capitala a tineretului la anul sau n-ar fi candidat in 2021 la titlul si ‘privilegiile’ unei capitale culturale europene cu drepturi depline). Am vazut gramezi de topuri ale obiectivelor turistice clujene cu care, in mare parte, n-am fost de acord, dar cand am stat stramb si ne-am straduit sa judecam drept, compunand propria noastra lista de 10, am constatat ca nu-i chiar asa usor de intocmit, cu atat mai mult cu cat inventarul initial e lung si stufos, iar din el ne plac tare multe. Daca clasamentele pe tipuri de obiective nu dau cine stie ce batai de cap, daca e sa ne lansam la un clasament general, ne ia cu transpiratie numai inventariind. Caci am inventariat, dupa cum veti vedea mai jos, in ordine aleatoare si nu extrem de exact, obiectivele turistice de care ne aducem aminte ca ar putea intra in circuitul turistic al Clujului:

1. Biserica Sfantul Mihail
2. Grupul statuar Matei Corvin
3. Casa Matei Corvin
4. Obeliscul Carolina
5. Piata Muzeului
6. Biserica Calvaria
7. Dealul Cetatuii (cu toate cate sunt pe el – vechea mare, poarta de cetate, locuinte vechi, cetate de pamant, vechea strada de ‘pierzanie’, casele evreiesti, etc)
8. Turnul Croitorilor, al Pompierilor si zidurile cetatii
9. Statuia Sfantului Gheorghe omorand balaurul
10. Biserica reformata de la strada Kogalniceanu
11. Gradina Botanica
12. Teatrul National
13. Parcul Central
14. Muzeul Etnografic al Transilvaniei (palatul Reduta)
15. Parcul Etnografic Romulus Vuia (Muzeul Satului)
16. Universitatea ‘Babes-Bolyai’
17. Strada in Oglinda
18. Bisericuta din Deal (str. Bisericii Ortodoxe)
19. Biserica Sf. Petru si Pavel (Marasti) si vechiul portal al bisericii catolice
20. Catedrala Ortodoxa
21. Palatele Clujului – Filstich, Urania, Josika, Rhedey, Wass, Elian, Hintz (Muzeul Farmaciei), Berde, Szeki, Babos, Korda, Teleki, Wolphard Kakas
22. Casuta Calaului (nu mai exista), Casa monetariei, Casa Argintarului, Casa Tipografului, Casuta vrajitoarelor.
23. Muzeul de Arta (Palatul Banffi)
24. Muzeul de Speologie (cea mai veche casa din Cluj)
25. Biserica Franciscana si manastirea din Pta Muzeului
26. Biserica Minoritilor
27. Catedrala Schimbarea la fata (greco-catolica)
28. Cimitirul Hajongard
29. Sediile, vechi si nou, ale Primariei
30. Biserica Piaristilor
31. Biserica Bob
32. Biserica Evanghelica Luterana
33. Biserica reformata cu cocos
34. Biserica reformata calvina din Orasul de Jos
35. Sinagoga Neologa
36. Lupa capitolina
37. Scoala Ardeleana
38. Statuia fecioarei Maria (Marasti)
39. Casa Tranzit
40. Fostul hotel New York (Conti)
41. Palatul Prefecturii
42. ruinele romane
43. cartierul Andrei Muresanu
44. cartierul Gruia
45. strada Piezisa
46. zona veche cuprinsa intre zidul cetatii, strada Napoca si strada Universitatii
47. Clinicile vechi
48. Muzeul de Istorie, parcul Caragiale si cimitirul de sub acesta.

Acuma, dupa cum bine vedeti, nu-i treaba usoara asta cu topurile si e clar ca e si tare subiectiva. Dar ca sa ii dam macar o usoara umbra de obiectivitate, dupa voi, care ar fi top 10 al orasului nostru? Iar daca din lista de mai sus vedeti c-am uitat ceva, tare ne-am bucura sa stim si noi la ce v-ati gandit.

La final, speram sa ajungem la o concluzie asa incat sa putem scoate la lumina un top mai bun decat o parte (macar) din cele aparute pana acum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>